آمریکا از پیمان ترانس پاسفیک حذف شد

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس به نقل از رویترز، مقامات ویتنامی و ژاپنی صبح امروز، شنبه اعلام کردند که کشورهای عضو پیمان شراکت ترانسپاسفیک (تی پی پی) به توافق رسیدند که بدون آمریکا به پیمان مشارکت خود ادامه دهند. هرچند مقاومت های دقیقه آخری کانادا باعث شد در خصوص پایداری این توافق تردیدهایی به وجود بیاید.

آمریکا از پیمان ترانس پاسفیک حذف شد

وزرای 11 کشور عضو تی پی پی هفته گذشته در حاشیه اجلاس همکاری مالی آسیا اقیانوسیه (اپک) در شهر تفریحی دانانگ ویتنام با یکدیگر دیدار کردند.

این توافق پس از چندین روز بلاتکلیفی اعلام شده است؛ این بلاتکلیفی از آنجا ناشی می شد که معلوم نبود آیا اعضای تی پی پی خواهند توانست پس از این که دونالد ترامپ با سیاست اول آمریکا از این توافق جدا شد، در خصوص موضوعات مختلف آن به توافق برسند یا خیر.

وزیر تجارت ویتنام، تران توان آن، در کنفرانس خبری گفت: ما به سخت ترین مرحله غلبه کردیم.

او ادامه داد: حالا به این توافق که هنوز نیازمند نهایی شدن آن هستیم، توافق جامع و پیشبردی مشارکت ترانس پاسفیک (سی پی تی پی پی) می گوییم.

وزیر اقتصاد ژاپن، موشیمیتسو موتگی گفت که امیدوار است ادامه دادن با توافق تجاری گامی برای بازگرداندن ایالات متحده به این توافق باشد.

ژاپن تا حدودی برای مقابل با حکمرانی درحال رشد چین در آسیا، به سختی برای نگاه داشتن توافق تی پی پی کوشش می نماید که هدف آن حذف تعرفه ها برای محصولات صنعتی و کشاورزی در این بلوک تجاری متشکل از 11 کشور است که تجارتشان در سال گذشته روی هم رفته 356 میلیارد دلار شد.

موتگی گفت که برای دستیابی به توافق برای ادامه دادن به این مشارکت، 20 مورد از قوانین مقدماتی قرارداد مشارکت اصلی، تعلیق شد. این توافق پس از تصویب توسط 6 عضو از 11 عضو آن اجرایی خواهد شد.

این درحالیست که روز آدینه پس از این که با حاضر نشدن نخست وزیر کانادا، جاستین ترودیئو، در جلسه روسای تی پی پی، این جلسه کنسل شد، دستیابی به هرگونه توافقی دچار شک و شبه شده بود. بعد از این اتفاق وزیر تجارت کانادا دلیل غیبت ترودیئو را اشتباه متوجه شدن زمان بندی گفت.

موضع کانادا با این حقیقت که این کشور به طور هم زمان مشغول مذاکره مجدد توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) با دولت ترامپ است، پیچیده تر هم می گردد.

ترامپ در سخنرانی خود در دانانگ ترامپ در پیامی به طور شفاف و با قدرت اعلام کرد که در آسیا تنها به توافقات دوجانبه ای علاقه مند است که هرگز ایالات متحده را در موضع ضعف قرار ندهد.

رییس جمهور چین شی جین پینگ از همین اجلاس برای تاکید بر توافقات چندجانبه استفاده کرد و گفت که جهانی سازی یک گرایش بازگشت ناپذیر است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آمریکا از پیمان ترانس پاسفیک حذف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا از پیمان ترانس پاسفیک حذف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید