اینترنت اشیاء سلامت را متحول و از سالمندان مراقبت می کند؟

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، میله های پیاده رویی که بر نحوه راه رفتن و لغزش های ناگهانی شما نظارت می کنند. بطری های هوشمندی که دقیقاً در زمان مناسب تعداد و دوز مناسب داروهایی را که باید مصرف کنید، یادآوری می کنند. دستگاه هایی که اطلاعات مربوط به سلامت بیماران(مثل نحوه خوردن، زمان خوابیدن، میزان گیری فشارخون و غیره) را با زمانبندی های مناسب برای مراقبین شان ارسال می کنند. تصور چنین دنیایی کمی دور از فکر است اما متاسفانه یا خوشبختانه (بسته به نوع نگاه شما به اطرافتان) تکنولوژی در حال حرکت به سمتی است که به زودی بسیاری از این موارد را تجربه می کنیم. اینترنت اشیاء، بخشی از فرایند مهارنشدنی تکنولوژیک شدن اشیاء در اطراف ماست. زندگی و آرامش زیر سایه سنسورها، برای گروه های مختلف اجتماعی به خصوص آنها که در تقسیم بندی های سنی سالمند محسوب می شوند، بخشی از پروژه توسعه اینترنت اشیاء است. مدافعان توسعه این تکنولوژی می گویند؛ سالمندان یکی از اولین گروه هایی هستند که از مزیت های این تکنولوژی بهره خواهند برد.

اینترنت اشیاء سلامت را متحول و از سالمندان مراقبت می کند؟

تلخی ها و شیرینی ها توسعه اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء با استفاده از کارگذاری سنسورهایی با قابلیت محاسبه در اشیاء مختلف، اطلاعات را جمع آوری و در زمان مناسب به کاربر منتقل می کند. ورود این تکنولوژی به عرصه های مختلف زندگی از جمله حوزه سلامت، این روزها با شدت بیشتری دنبال می شود. زمانی که صحبت از اینترنت اشیا در حوزه سلامت می کنیم، مزایای متعددی همچون بهبود کارایی و کیفیت خدمات با توسعه آن در دستگاه های پزشکی و مونیتورینگ یا دیده بانی شرایط بیماران را مدنظر قرار می دهیم.

این قابلیت ها باعث شده که اگر مثلا به نام یک سالمند با چالش هایی در نتیجه عدم مراقبت اطرافیان روبرو هستید، با استفاده از ابزارهای مجهز به این تکنولوژی به اصطلاح روی پای خودتان بایستید اجازه دهید، ساده تر در این باره صحبت کنیم. اگر همیشه قرار بر این بوده که فردی از نزدیکان، زمان درست مصرف داروها را به شما یادآوری کند، با داشتن یک قوطی داروی هوشمند که زمان دقیق مصرف را به شما اعلام می کند، می توانید بدون نیاز به مراقب، داروهایتان را درست سر وقت مصرف کنید. برای آنها که معتاد به روابط انسانی هستند، کمی تلخ است که عنصر انسانی در این میانه حذف شده اما محققان می گویند وجود این تکنولوژیها قرار نیست به نام جایگزینی برای مراقبان منزل در نظر گرفته شود. توسعه IOT درحالیکه می تواند فرایند زندگی شلوغ این روزها را تسهیل کند، می تواند پروژه ای باشد که سالمندانِ تنها، از رنج انزوا و تنهایی در انجام کارها خلاص شوند.

مراقبت از راه دور

قابلیت اینترنت اشیاء برای نظارت و انتقال داده ها می تواند به مراقبان کمک کند تا سالمندانی را کنترل کنند که زندگی در تنهایی آنها را با چالش هایی روبرو کرده است.

موارد بسکمک وجود دارد که می توانند از اینترنت اشیاء برای نظارت بر فرایند امن انجام آنها استفاده کنند. به نام مثال، آنها می توانند اندازه کالری دریافتی یک سالمند بیمار در روز، ساعت خواب و موارد دیگر را از طریق همین تکنولوژی و از راه دورکنترل کنند. اگر به حمام می فرایند ، اگر به آشپزخانه می فرایند ، اگر از اجاق گاز استفاده می کنند و حتی زمانی که خانه را ترک می کنند، می توانند مراقبین از راه دوری داشته باشند که فرایند فعالیت آنها را کنترل کنند.

واقعیت این است که اینترنت اشیاء در هر شیئی قابل استفاده است و این کاملا به طراحی این قابلیت در اشیاء بستگی دارد. فقط باید دید چگونه می توان از فناوری مناسب برای شی مناسب استفاده کرد. فکر کنید لباسهایی طراحی شود که مجهز به اینترنت اشیاء باشد و اگر مبتلا به فشارخون یا قند خون هستید، اندازه فشارخون و قندخون شما را در مواقع مختلف اندازه بگیرد.

کلینیک درخانه

محققان می گویند، علاوه بر توسعه این تکنولوژی در زندگی روزمره افراد، در آینده این فناوری به طور فزآینده ای از طریق متخصصان مراقبت های بهداشتی و ارائه دهندگان خدمات سلامت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در واقع به جای انتقال افراد به یک مرکز مراقبت ، یک سیستم کنترل سلامت در خانه آنها وجود خواهد داشت. بر این اساس، اگر ارائه دهندگان خدمات سلامت با توجه به پفراینده های پزشکی یک بیمار با شرایط غیرعادی در خصوص سلامت او روبرو شدند، از طریق همان ابزارهای مراقبت به آنها هشدار می دهند تا برای بررسی شرایط خود به مراکز درمانی مراجعه کنند.

سلامت هوشمند فراگیر لطفا !

با وجود چالش هایی که این تکنولوژی در فرایند حفظ حریم خصوصی ، چگونگی استفاده و انتقال اطلاعات افراد دارد، با یک چالش جدی دیگر هم دست به گریبان است و آن استفاده از آن در قالب برنامه های ارتقاء سلامت عمومی است. گرچه به نظر می رسد آینده جهان در انحصار تکنولوژی هایی از این دست است، اما هنوز این چالش اساسی که این تکنولوژیها در کشورهای کمتر پیشرفته، چقدر در دسترس همه طبقات اجتماعی قرار خواهند گرفت، حل نشده به جای مانده است.در ایران حرکت به سمت توسعه اینترنت اشیاء، در حال تندشدن است. در میان ایده های هوشمندسازی صنایع و ابزارهای مختلف، ایده هایی چون سلامت هوشمند می تواند در پیوند با سلامت گروههای مختلف اجتماعی از جمله سالمندان آن هم به صورت فراگیر در الویت قرار گیرد. تنها در مدل فراگیر رفاه اجتماعی است که تکنولوژی تنها در انحصار طبقه مرفه قرار نمی گیرد و در قالب تامین اجتماعی هوشمند می تواند بر شرایط سلامت همه شهفرایندان نظارت کند.

منبع: ایرنا زندگی

به "اینترنت اشیاء سلامت را متحول و از سالمندان مراقبت می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت اشیاء سلامت را متحول و از سالمندان مراقبت می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید