توچال به عنوان میراث طبیعی پایتخت ثبت می گردد

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، اعضای شورای شهر تهران به یک فوریت طرح ثبت توچال به عنوان میراث طبیعی پایتخت رأی مثبت دادند.

توچال به عنوان میراث طبیعی پایتخت ثبت می گردد

ایسنا: صبح امروز یک فوریت طرح ثبت میراثی توچال روی میز آنالیز اعضای شورای شهر نهاده شد و احمد مسجدجامعی به عنوان پیشنهاد دهنده این طرح با بیان اینکه توچال به عنوان یک میراث طبیعی باید ثبت گردد، گفت: ثبت میراث طبیعی توچال مورد حمایت وزارتخانه میراث فرهنگی نیز نهاده شده است.

وی با بیان اینکه 1600 گونه گیاهی در محدوده تهران وجود داشت اما در بسیاری از مناطق این گونه ها از بین رفته است، اضافه کرد: از این 1600 گونه گیاهی بخشی از آنها صرفا در ارتفاعات توچال می رویند که باید از این میراث باقیمانده حمایت کنیم و این در حالیست که چندین پناهگاه توچال در حوزه شهرداری منطقه یک است.

مسجدجامعی با بیان اینکه توچال را از نزدیک دیده ام و معتقدم که در خصوص حفظ و نگهداری آن باید برنامه ای مدون داشته باشیم، گفت: تابلوهای تبلیغاتی متعدد که حتی دامنه کوه را پوشانده و همچنین وجود رستوران های متعدد موجب آشفتگی فضا شده است که موجب دلخوری کسبه و کوهنوردان شده و حتی شهردار منطقه1 نیز از شرایط سرویس های بهداشتی و شرایط موجود اعلام نارضایتی نموده اند و حالا معتقدیم اگر توچال ثبت ملی گردد، حداقل توسعه آن در چارچوب و قوانین محدود ایجاد می گردد و به ارتقاء شاخص های نگهداری یاری می نماید.

وی با بیان اینکه به نظر من حتی حالا هم برای ثبت میراث طبیعی توچال دیر شده است، گفت: از اعضای شورای شهر می خواهم که به یک فوریت این مهم رای دهند.

محمد سالاری در مخالفت با یک فوریت این طرح گفت: برای من ابهام است که آیا کل محدوده توچال در حوزه مدیریت جغرافیایی تهران است؟ چرا فقط توچال باید ثبت گردد؟ آیا نمی توانیم کل کوه های تهران را مورد ثبت طبیعی قرار دهیم؟ به نظر من کل ارتفاعات باید مورد ثبت قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، حجت نظری هم به عنوان موافق یک فوریت طرح گفت: کل کوه ها سرمایه تهران هستند و توچال نیز یکی از این سرمایه هاست که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته است و هر روز که دیرتر توچال را ثبت کنیم، این میراث طبیعی بیشتر دچار خدشه می گردد.

به گزارش ایسنا، در نهایت اعضای شورای شهر با 17 رأی از مجموع 18 نفر عضو حاضر به یک فوریت طرح ثبت میراث طبیعی توچال رأی مثبت دادند.

منبع: توریسم آنلاین

به "توچال به عنوان میراث طبیعی پایتخت ثبت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توچال به عنوان میراث طبیعی پایتخت ثبت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید