دستگیری کلاهبردار بزرگ حوزه رمز ارز در تهران

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از دستگیری مجرم سایبری خبر داد که با ایجاد یک سایت احراز هویت حساب های کاربری ارز های دیجیتال در یک صرافی خارجی از شهروندان کلاهبرداری می کرد.

دستگیری کلاهبردار بزرگ حوزه رمز ارز در تهران

به گزارش پایگاه خبری پلیس فتا، سرهنگ داود معظمی گودرزی در تشریح این خبر گفت: با مراجعه یکی از شهروندان به این پلیس مبنی بر کلاهبرداری تحت نام احراز هویت حساب کاربری ارز های دیجیتال، موضوع در دستور کار پلیس فتا مرکز قرار گرفت.

وی ادامه داد: شاکی در اظهارات خود نام داشت باتوجه به اینکه حساب کاربری ام که در آن معادل سی میلیارد ریال ارز دیجیتال داشتم دچار مشکل شده بود، در فضای مجازی جستجو کردم و با یک سایت که در زمینه مشاوره در خصوص رمز ارز های مختلف و حل مسائل ورود به پروفایل و احراز هویت کاربران ایرانی در صرافی های خارجی فعالیت داشت، آشنا شدم.

سرهنگ گودرزی گفت: شاکی در ادامه توضیح داد باتوجه به اینکه سایت مورد نظر نماد اعتماد الکترونیک هم داشت بدون اطمینان از اصالت نماد وهویت مدیران آن جهت رفع مشکل حساب کاربری خود تمام مشخصات و مدارک هویتی خود را به همراه ایمیل، نام کاربری و رمز عبور خود برایشان فرستادم و مبلغی را هم جهت کارمزد واریز کردم، اما بعد از گذشت دو روز از طرف این سایت با بنده تماس گرفتند و اذعان داشتند امکان احراز هویت حساب کاربری بنده وجود ندارد، در نهایت با بررسی بیشتر متوجه شدم نام کاربری و رمز عبور بنده تغییر کرده و تمام ارز های دیجیتال داخل آن حساب کاربری سرقت شده است.

رئیس پلیس فتا مرکز گفت: با پی جویی سرنخ های دیجیتال مجرمانه و استفاده از روش های نوین کشف جرایم سایبری و علیرغم استفاده از روش های پنهان ساز هویتی، ضمن احراز هویت واقعی متهم، شیوه و شگرد مجرمانه وی تیم عملیاتی این پلیس پس از تشریفات قضایی مجرم را در محل اختفای خود در یکی از محله های شمالی تهران بزرگ دستگیر و به همراه تجهیزات هوشمند به پلیس فتا منتقل کردند.

گودرزی با بیان اینکه تا به امروز بیش از 50 نفر مالباخته شناسایی شده اند و تحقیقات همچنان در راستای شناسایی تمام شکات و کشف زوایای پنهان پرونده ادامه دارد، نام داشت: متهم پس از انتقال به پلیس فتا و روبروه با ادله دیجیتال جمع آوری شده از طریق پلیس به جرم خود اقرار کرد و گفت یک سایت احراز هویت حساب های کاربری ارز دیجیتال یک صرافی معتبر خارجی ایجاد کردم و با درج نماد جعلی اعتماد الکترونیک جهت جلب اعتماد مراجعه کنندگان، اطلاعات محرمانه و مدارک هویتی افراد را دریافت و پس از سرقت تمام ارز های دیجیتال موجود در حساب های کاربری آنها، اکانت شان را هم از دسترس خارج می کردم.

وی با تاکید بر استفاده از یک ایمیل منحصر به فرد و گذرواژه ای قوی برای کیف پول و حساب های کاربری ارز های دیجیتال اضافه نمود: بیشتر مسائل کاربران فقط به دلیل نا آشنا بودن افراد با این موضوع و در نتیجه عدم رعایت نکات امنیتی مربوط به آن است. در صورت بی توجهی به تنظیمات امنیتی کیف پول ها و عدم نگهداری درست رمز های خصوصی و عمومی خود و ... افراد با خطرات امنیتی جدی روبرو می شوند و احتمال اینکه سرمایه های خود را از دست بدهند، وجود دارد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: به هویت ها در فضای مجازی اعتماد نکنند و اطلاعات محرمانه خود از جمله اطلاعات هویتی، ایمیل، نام کاربری و رمز عبور حساب های کاربری دیجیتال و ... را به هیچ نام در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند و توصیه های پلیس فتا را جدی بگیرند و همواره مراقب ترفند کلاه برداران و سودجویان باشند و در صورت مشاهده موارد مشکوک موضوع را از طریق سایت رسمی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir اعلام کنند.

منبع: فرارو

به "دستگیری کلاهبردار بزرگ حوزه رمز ارز در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری کلاهبردار بزرگ حوزه رمز ارز در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید