طرز تهیه رب انار خانگی؛ یک چاشنی برای تمام ذائقه ها

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، یکی از مجذوب کننده ترین مراحل آشپزی اضافه کردن چاشنی هاست؛ تنها ترکیبی از جسارت و خلاقیت کافی است تا با بازی کردن با چاشنی ها طعم و ذائقه مورد علاقه مان را پیدا و لذیذترین غذاها را درست کنیم. یکی از این چاشنی ها، رب انار است که ترکیب آن در غذاهای مختلف طعم متفاوتی را ایجاد می کند. هرچند رب انار کارخانه ای با برندهای مختلف در بازار هست اما بی شک ناخالصی هایی در آن وجود دارد. بنابراین بهتر است این چاشنی را در خانه درست کنیم.

طرز تهیه رب انار خانگی؛ یک چاشنی برای تمام ذائقه ها

مواد لازم:

انار ترش: 8 کیلوگرم

آب: 3 پیمانه

نمک: 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه و دستور پخت:

1. انارها را با دقت دانه دانه کنید و مراقب باشید تا پوشش سفید دانه ها به آنها نچسبند. دانه های انار را به همراه آب داخل قابلمه بزرگی بریزید و بگذارید تا حدودا 40 دقیقه خوب بجوشد. در حین اینکه انارها خوب می جوشند، با گوشت کوب آنها را له کنید.

2. حالا با استفاده از یک ظرف بزرگ برای جمع آوری آب انار و یک آبکش روی آن، محتوای قابلمه را صاف کنید. دانه ها را درون آبکش خوب له کنید تا فقط هسته های دانه ها روی آبکش باقی بماند. هسته ها را جدا کنید و برای اطمینان از وارد نشدن هسته ها به درون آب انار چند بار آن را صاف کنید.

3. آب انار را به قابلمه انتقال دهید و آن را آنقدر خوب بهم بزنید تا غلیظ شود و حالت رب مانند پیدا کند. سپس نمک را اضافه کنید و هم بزنید.

فوت و فن ها:

- در صورتی که انار آب دار باشد به ازای هر 8 کیلوگرم انار، 1 کیلوگرم رب انار حاصل می شود.

- هر چه رب غلیظ تر شود دیرتر خراب و فاسد می شود و رنگ آن هم تیره تر.

- معمولا برای به صرفه بودن رب از انارهای شکسته و کوچک استفاده می کنند که ظاهر خوبی ندارد و قیمت آن ارزان تر است. این مسأله از کیفیت رب کم نمی کند و آن چه مهم است این است که انار آب دار و قرمز رنگ باشد بنابراین دانه انار نباید کهنه، فاسد و خراب، سفید یا قهوه ای رنگ و خشک باشد.

- بهترین رنگ رب انار، قهوه ای کمرنگ تا قهوه ای پر رنگ و قرمز تیره است و اگر رنگ رب به سیاهی زد یا نشانه این است که رب سوخته یا اینکه مواد دیگری مثل آلوچه به آن اضافه کرده اند.

- رب انار را داخل ظروف شیشه ای ریخته و در یخچال نگهداری کنید. برای هر بار مصرف از قاشق خشک و تمیز استفاده کنید و بعد از هر بار مصرف در شیشه یا ظرف را محکم ببندید تا رب کپک نزند.

- سعی کنید رب انار را در یخچال نگهداری کنید و در صورتی که بیرون از یخچال باشد باید نمک بیشتری اضافه کنید تا از فساد و کپک زدگی رب جلوگیری شود.

- در برخی رب انارهای بازاری برای به صرفه بودن رب در کنار انار از آلو یا آلوچه هم استفاده می کنند که هم طعم رب را ترش تر می کند و هم شکل بافت رب انار را تغییر می دهد. در این مواقع شما دانه های ریز سیاه رنگی را در رب مشاهده می کنید که همان تفاله پوست آلوچه است.

در این زمینه بخوانید:

شهرهایی که قطب تولید انار در ایران هستند؛ یک انار و این همه خاطرخواه!

رز تهیه خورشت کدو حلوایی؛ یک ترکیب تازه و متفاوت

زعفران خالص را از نمونه تقلبی چگونه تشخیص دهیم؟ نکات علمی درباره طلای سرخ

منبع: ایرنا زندگی

به "طرز تهیه رب انار خانگی؛ یک چاشنی برای تمام ذائقه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه رب انار خانگی؛ یک چاشنی برای تمام ذائقه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید