عطسه های وحشت آفرین این روزها

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، مهر/ این روزها هر جا که می روی و هر چه می بینی، فقط کرونا است. انگار تمام زندگی ما وصل شده است به بودن یا نبودن کرونا. در حالی که واقعیت های کرونا، با آنچه در تصور ما از این بیماری نقش بسته است، کاملاً متفاوت و متغیر است. به طوری که با کوچک ترین عطسه و تک سرفه ای که می شنویم، نگاه همراه با ترس و اضطراب را به سمت صدا می اندازیم.

عطسه های وحشت آفرین این روزها

جرأت نمی کنی سرفه کنی! زیرا اگر در محل کار باشی و تک سرفه ای کنی، همه همکاران نگاهشان به تو خیره می گردد. گویی تو کرونا داری و نمی خواهی بگویی. در خانه هم اگر عطسه یا سرفه کنی، باز هم جلب توجه خواهی کرد و این نگاه های مظنون به کرونا، این روزها همه جا دیده می گردد.

در روزهایی که مسئولان وزارت بهداشت و جامعه پزشکی کشور مدام مصاحبه و مصاحبه می نمایند تا استرس و اضطراب مردم از کرونا کمتر گردد، اما همچنان این ترس و وحشت در وجود اغلب ما رخنه نموده و مدام بیم آن داریم که شاید ما هم کرونا گرفته ایم. این در حالی است که بر اساس اظهارات علمی پزشکان، میزان مرگ و میر در مبتلایان به کرونا ویروس جدید، حدود 2 درصد است.

آن طور که دکتر مسعود مردانی عضو کمیته کشوری کرونا و فوق تخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، گفته است؛ در 20 درصد موارد کرونا ویروس با علامت همراه است که از این 20 درصد، فقط 2.5 درصد آنها با فرم شدید بیماری روبرو می شوند که احتیاج به بستری دارند.

وی با عنوان این مطلب که موارد مرگ و میر کرونا ویروس بین دو تا سه درصد است، تاکید نمود: میزان مرگ و میر در بیمارانی که بستری می شوند، 13 درصد است و این آمار برای بیمارانی که به آی سی یو منتقل می شوند، ممکن است افزایش یابد.

در همین حال، عاطفه عابدینی فوق تخصص ریه، با عنوان این مطلب که کرونا ویروس می تواند علائمی نظیر آنفلوانزا یا سرماخوردگی ساده در بیمار ایجاد کند، گفت: سرماخوردگی و آنفلوانزا دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می نمایند در حالی که در کروناویروس دستگاه تنفسی تحتانی یعنی خود ریه بیشتر درگیر می گردد.

وی ادامه داد: آبریزش بینی، درگیری سینوس ها و عطسه بیشتر در سرماخوردگی و آنفلوانزا دیده می گردد، اما در کروناویروس کمتر شایع است، به گونه ای که در کرونا کمتر از 5 درصد موارد آبریزش بینی دارند، البته ممکن است فرد مبتلا به کرونا احساس گرفتگی بینی را داشته باشد.

این فوق تخصص بیماری های ریوی، با بیان اینکه این روزها در پیک آنفلوانزای B نیز قرار داریم و بسیاری از مراجعان مبتلا به این نوع آنفلوانزا هستند، ادامه داد: بیماران دارای علائم خفیف از تجمع در مراکز درمانی پرهیز نموده و خود را در معرض ابتلاء قرار ندهند.

عابدینی اضافه نمود: توصیه ما این است که مردم پزشک خود باشند؛ زیرا حتی اگر کروناویروس خفیف هم گرفته باشند واقعاً احتیاج به درمان خاصی ندارد و در این شرایط تنها درمان های حمایتی مانند ضدسرفه، ضد درد و تب بر، استراحت در منزل، مصرف مایعات و رعایت بهداشت کفایت می نماید.

دو هفته ای است که زندگی روزمره مردم درگیر کرونا شده و در این روزها، هر کسی که عطسه یا سرفه ای می نماید، مظنون به کرونا است. در حالی که می توان با رعایت دقیق بهداشت فردی و گوش فرا دادن به توصیه های جدی وزارت بهداشت، از بحران کرونا عبور کرد. فقط کافی است دست ها را مدام با آب و صابون شستشو دهیم و از رفتن به محیط های شلوغ خودداری نموده و ماندن در خانه را به همه تفریحات خودمان ترجیح دهیم.

منبع: همگردی

به "عطسه های وحشت آفرین این روزها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطسه های وحشت آفرین این روزها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید