فرار از صحنه تصادف رانندگی چه مجازاتی دارد؟

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، بر اساس قانون فرار از صحنه جرم غیرقانونی به حساب می آید و فردی که چنین عملی را انجام داده باید مجازات شود.

فرار از صحنه تصادف رانندگی چه مجازاتی دارد؟

به گزارش خبرنگار ، بر اساس قانون تصادف از جمله جرائمی است که شبه عمد به حساب می آید و از آنجایی که راننده متخلف در بروز حادثه سوء نیتی نداشته مطابق با قوانین شبه عمد باید مجازات شود.

در صورتی که بر اثر بی مبالاتی و رعایت نکردن نظامات دولتی و نداشتن مهارت رانندگی تصادفی رخ دهد که منجر به قتل غیر عمد فردی دیگر شود، راننده متخلف به 6 ماه تا 3 سال حبس و پرداخت دیه به اولیای دم محکوم می شود.

البته اگر رانندگی در حالت مستی، بدون گواهینامه، با سرعت غیر مجاز انجام شود و فرد با سرعت غیرمجاز یا با خودرویی که دارای نقص فنی موثر است و در محل ویژه عبور عابران پیاده حرکت کند، دادگاه می تواند متهم را تا 5 سال از رانندگی محروم کند.

فردی که با دیگری تصادف کرده موظف است که به هنگام تصادف رانندگی به مصدوم و سانحه دیده کمک کند و او را بلافاصله به مراکز درمانی منتقل کند، اما اگر از این وظایف خودداری و محل حادثه را ترک کند، این فرد به دو سوم حداکثر مجازات قانونی محکوم خواهد شد.

علاوه بر آن اگر متهم به موقع به مصدوم کمک نکند، دادگاه نمی تواند تخفیفی در مجازات او قائل شود و اگر فردی مقصر اصلی حادثه را فراری دهد، مطابق با قانون مجازات اسلامی با او برخورد می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فرار از صحنه تصادف رانندگی چه مجازاتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرار از صحنه تصادف رانندگی چه مجازاتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید