فریب یا تدلیس در ازدواج

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، وقوع جرم فریب در ازدواج فقط از سوی زوجین قابل تحقق است. خانواده دوطرف یا دوستان و اقوامی که هنگام خواستگاری یا عقد، دروغی نسبت داده باشند و حتی عقد بر مبنای آن واقع شده باشد، از شمول فریب در ازدواج خارج است

فریب یا تدلیس در ازدواج

فریب یا تدلیس در ازدواج، از مهم ترین و اساسی ترین موضوعات حقوق کیفری خانواده است. البته باید در نظر داشت شکایت فریب در ازدواج ، در صورتی در دادگاه قابل قبول است که طرفی که مدعی است فریب خورده است، از موضوع اطلاع نداشته باشد. در مورد چگونگی شکایت و مجازاتی که برای این جرم در نظر گرفته شده، در ادامه با وبلاگ هتل های باراتوس همراه باشید.

مفهوم فریب در ازدواج

تدلیس به معنی برعکس جلوه دادن واقعیت و بیان نکردن تمام حقایق است. تدلیس در ازدواج، با توجه به نقش مهم خانواده در جامعه و آسیبی که فریب در ازدواج به اساس زندگی زناشویی وارد می نماید، دارای ضمانت اجرای کیفری است و مجازات شش ماه تا دو سال حبس برای آن در نظر گرفته است. اگر یکی از زوج ها، هنگام خواستگاری و عقد ازدواج، طرف مقابل را به تحصیلات عالی، شغل و موقعیت خاص اجتماعی، مجرد بودن یا هر موضوع دیگری که خلاف واقع است، فریب دهد و عقد ازدواج بر مبنای این فریب شکل گرفته باشد، با رعایت همه این موارد، فریب یا تدلیس در ازدواج، محقق شده و طرفی که فریب خورده است، حق طرح شکایت ، در دادسرای محل وقوع عقد نکاح را دارد.

بنابراین شرایط تحقق جرم فریب در ازدواج عبارتند از:

1. غیر واقعی جلوه دادن واقعیت و یا اظهارات خلاف واقع موثر در ازدواج

2. آگاهی و تعمد در بیان مسائل غیر واقعی به منظور فریب در ازدواج

3. شکل گیری عقد بر مبنای فریب اجرا شده باشد

نحوه شکایت فریب در ازدواج

حق شکایت فریب در ازدواج، از زمان اطلاع زن یا مرد فریب خورده معمولا فوریت دارد. در عرف، فوریت کوتاه ترین زمان ممکن در طرح شکایت فریب در ازدواج است. برای شکایت کیفری فریب در ازدواج، دادسرای محل وقوع جرم که در این گونه موارد، دادسرای محل وقوع عقد ازدواج است، صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد. همچنین طرح دادخواست حقوقی فسخ ازدواج به دلیل تدلیس در ازدواج نیز در دادگاه خانواده محل اقامت خوانده، امکان پذیر است.

نحوه اثبات فریب

1. استناد به محتویات عقدنامه یکی از موارد اثبات تدلیس در ازدواج است. به عنوان مثال در عقدنامه ممکن است شغل زوج، پزشک درج شده باشد و بعدا معین گردد که وی پزشک نبوده و عقد ازدواج بر این اساس شکل گرفته باشد.

2. شهادت شهود عقد و یا افرادی در جلسه خواستگاری که توافقات اجرا شده حاضر بوده اند.

3. اقرار زن یا مردی که متهم به فریبکاری و تدلیس شده اند.

برای طرح شکایت تدلیس در ازدواج مدارک زیر ضروری است:

شناسنامه و کارت ملی

سند ازدواج یا رونوشت آن از دفتر خانه ازدواج

استشهادیه شهود

فیلم عقد یا خواستگاری در صورت وجود

وکالتنامه وکیل

وقوع جرم فریب در ازدواج فقط از سوی زن و مرد قابل تحقق است. خانواده ها، دوستان یا اقوامی که هنگام خواستگاری یا عقد، دروغی نسبت داده باشند و حتی عقد بر مبنای آن واقع شده باشد، مشمول مجازات فریب در ازدواج نمی شوند و امکان طرح شکایت فریب در ازدواج بر علیه این اشخاص وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با مدت زمان طلاق توافقی مطلب مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "فریب یا تدلیس در ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریب یا تدلیس در ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید