فعال شدن شبکه ایمنی و محیط زیست نانو در کشور

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، نخستین کانون علمی و تخصصی سلامت، ایمنی و محیط زیست در حوزه فناوری نانو با مشارکت در تدوین بیش از 30 استاندارد ملی و 3 استاندارد بین المللی فعال شد.

فعال شدن شبکه ایمنی و محیط زیست نانو در کشور

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، ابتدای سال 90 در ستاد نانو، شبکه ایمنی نانو ایران شکل گرفت. این شبکه طی این چند سال در کوشش بود تا به اسم نخستین کانون علمی و تخصصی سلامت، ایمنی و محیط زیست در حوزه نانو فعالیت کند و بر همین اساس هم زمینه ای فراهم کرد تا پژوهشگران و مراکز مرتبط در کشور با پیوستن به این شبکه، فعالیت های خود را در حوزه ایمنی نانو توسعه دهند.

این کوشش ها منجر به شکل گیری شبکه ای از متخصصان و مراکز علمی و صنعتی فعال در حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست شد و همه فعالیت ها در چارچوب برنامه های مشخص و تحت مدیریت شبکه، حول تدوین استانداردها، دستورالعمل ها و آیین نامه های ایمنی و زیست محیطی فناوری نانو متمرکز و همگرا عملیاتی شد. بر این اساس شبکه ایمنی فناوری نانو ایران می تواند نقش بسیار مهمی را در توسعه ایمن محصولات و فرآورده های فناوری نانو ایفا نماید.

یاری به معین اولویت های ملی در راستای ماموریت شبکه و اجرای آن با هماهنگی و همگرا کردن تحقیقات بین متخصصین و مراکز تحقیقاتی عضو، زمینه سازی برای تدوین استانداردهای ملی و بین المللی و هم انطباق و بومی سازی استانداردهای معتبر بین المللی در کشور، پشتیبانی کشور در تدوین مقررات، آیین نامه ها، استانداردهای مرتبط با سلامت، ایمنی و محیط زیست محصولات و فرآورده های نانو و یاری به ارتقاء سطح توانمندی های نرم افزاری و سخت افزاری کشور در حوزه های مرتبط از اهداف این شبکه اسم شده است.

فعالیت های شبکه ایمنی نانو شامل 4 محور تخصصی ایمنی محیط زیست، سلامت انسان، ایمنی شغلی و اخلاق است و در حال حاضر آموزش و ترویج، تدوین استانداردهای ملی و بین المللی، تدوین آئین نامه ها، مشارکت در نشست ها و فعالیت های بین المللی و همکاری و مشاوره به نهادهای تنظیم مقررات در حوزه ایمنی نانو دنبال می نماید.

مشارکت در تدوین بیش از 30 استاندارد ملی و 3 استاندارد بین المللی مرتبط با ایمنی نانو، حمایت و مشارکت در برگزاری بیش از 5 رویداد ملی و بین المللی مرتبط با ایمنی نانو، حمایت از برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه های تخصصی مرتبط با ایمنی نانو و مشارکت و حمایت از تشکیل و فعالیت کمیته های فناوری نانو در سازمان های نظارتی مانند سازمان دامپزشکی از جمله مهم ترین اقدامات این شبکه است.

به نقل از ستاد نانو، بعلاوه با فعالیت این مجموعه، حمایت از تدوین آیین نامه های لازم برای رعایت اصول و استانداردهای ایمنی نانو در محیط کار و آزمایشگاه ها، مانند آیین نامه ایمنی شغلی در وزارت کار و امور اجتماعی، مشارکت در پروژه بین المللی اتحادیه اروپا در حوزه مدیریت ریسک فناوری نانو، حضور فعال در نشست ها و اجلاسیه های سازمان های بین المللی مرتبط با ایمنی مانند WHO و SAICM شتاب گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فعال شدن شبکه ایمنی و محیط زیست نانو در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعال شدن شبکه ایمنی و محیط زیست نانو در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید