قرص زولپیدم و درمان بی خوابی (عوارض قرص زولپیدم)

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، قرص زولپیدم (Zolpidem) یک داروی آرام بخش بوده که در درمان بی خوابی مصرف می گردد. تهوع ، گیجی و خواب آلودگی از عوارض قرص زولپیدم می باشد.

قرص زولپیدم و درمان بی خوابی (عوارض قرص زولپیدم)

وبلاگ هتل های باراتوس | سرویس سلامت - همه می دانیم که خواب خوب و باکیفیت یک نعمت است. گاه افراد دچار مسائل بی خوابی می شوند و برای داشتن یک خواب راحت به هر چیزی پناه می برند. از داروهای خواب آور گرفته تا خواندن روزنامه و... . یکی از داروهایی که در این زمینه استفاده می شود قرص زولپیدم می باشد. در ادامه با موارد مصرف و عوارض این دارو آشنا می شوید.

قرص زولپیدم چیست؟

زولپیدم (Zolpidem) داروی خواب آور غیر بنزودیازپینی است که در درمان کوتاه مدت بی خوابی استفاده می شود. از این دارو می توان برای آرام کردن افراد در مدت کوتاهی قبل از قرار دریافت تحت عمل جراحی استفاده کرد. زولپیدم خواب آور است و دارای ویژگیهای ضد تشنج و آرامبخش است. جالب است بدانید که در ارتش آمریکا این دارو برای خواب راحت شب قبل از عملیات حساس مصرف می شده است. درواقع این دارو بر روی مغز اثر آرام بخشی دارد.

توجه: به افراد مبتلا به افسردگی توصیه می شود در رابطه با مصرف Zolpidem جوانب احتیاط را رعایت نمایند زیرا این دارو می تواند دلسردی را تعمیق و حتی اندیشه خودکشی ایجاد کند.

چنانچه دچار بی خوابی های شبانه هستید و علاقه مند نیستید داروهای شیمیایی را مصرف کنید روش های جایگزین خانگی و طبیعی وجود دارد که در لینک زیر می توانید با آن ها آشنا شوید.

بیشتر بدانید:
 • روش های خانگی درمان بی خوابی شبانه
 • درمان بی خوابی بدون داروهای گیاهی و شیمیایی

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

موارد مصرفبی خوابی

بی قراری

تشنج

عوارضتهوع، استفراغ، خواب آلودگی، گیجی، سردرد، را رفتن در خواب (نادر)، مسائل چشمی مثل دوبینی
تداخل داروییکلرپرومازین، سایمتیدین، فلوکونازول، ایمی پرامین، ایتراکونازول، کتوکونازول، ریفامپیسین، ریتوناویر، آلپرازولام، دیازپام، لورازپام، الکل و مواد مخدر

مقدار و نحوه مصرف

توصیه می شود زمانی از قرص زولپیدم استفاده نمایید که زمان مناسبی برای خواب شبانه (حداقل 7 تا 8 ساعت) دارید. بیدار شدن زودتر از این زمان پس از مصرف این دارو می تواند بر روی عملکرد روزانه شما تأثیر منفی داشته باشد.

دوز تجویز شده این دارو به سن، جنس، میزان پاسخ شما به دارو، میزان مسائل خواب و همچنین سایر داروهایی که مصرف می کنید وابسته می باشد. مصرف بیش از 1 میلی گرم از این دارو توصیه نمی شود. همچنین به خاطر داشته باشید که شما نبایستی میزان مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک خود افزایش یا کاهش دهید. بطور طبیعی زولپیدم بیش از 2 تا 4 هفته مصرف نمی شود. زیرا پس از 3 تا 14 روز احتمال تاثیر آن کمتر می شود. همچنین در مصرف طولانی مدت، بدن فرد ممکن است به آن وابستگی پیدا کند.

توجه: قطع مصرف این دارو به ندرت می تواند موجب سندرم ترک شود. تهوع، استفراغ، گرگرفتگی و به هم خوردن نظم خواب بعضی از علایم سندرم ترک می باشند. این علایم معمولا در افرادی رخ می دهد که برای مدت طولانی به طور منظم از داروی زولپیدم استفاده کرده اند.

حساسیت دارویی

گرچه حساسیت دارویی شدید به قرص زولپیدم عارضه ای نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین در صورت پدید آمدن هر یک از علایم حساسیت دارویی بایستی بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. شایعتریان علایم حساسیت دارویی عبارت است از:
 • واکنش پوستی نظیر زدن جوش های ریز
 • تورم لب ها و صورت
 • تنگی نفس

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

 1. زولپیدم را بلافاصله پیش از خواب همراه مقداری آب مصرف کنید.
 2. در صورتی که شما علایمی نظیر تغییرات خلقی شدید، افسردگی غیر معقول، توهم، هذیان گویی، افکار خودکشی، کاهش حافظه، تغییر در بینایی و یا تغییر در ضربان قلب خود شدید بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز و یا پزشک خود مراجعه نمایید و از هدایت وی بهره مند شد.
 3. قبل از مصرف این دارو شما بایستی پزشک خود را از سایر بیماری های خود از قبیل سابقه تشنج، افکار خودکشی، مسائل روانپزشکی نظیر افسردگی، بیماری کبدی و کلیوی و مسائل ریوی باخبر سازید.
 4. مصرف این دارو به بچه ها و سالمندان توصیه نمی شود چرا که این افراد بیش از سایر گروه های سنی به این دارو حساس می باشند و مستعد عوارض جانبی این دارو می باشند.
 5. در صورت قصد شیردهی به فرزند خود با پزشک خود مشورت نمایید.
 6. هرگونه داروی دیگری که مصرف می شود باید به پزشک یا دکترداروساز اطلاع داده شود. این داروها شامل هرگونه داروی بدون نسخه، داروهای گیاهی و مکمل ها است.
 7. داروی زولپیدم خواب آور است. اگر بیمار در روز بعد هنوز حالت خواب آلودگی دارد نباید رانندگی کند همینطور بیمار نباید با ابزار وماشین آلاتی که احتیاج به دقت دارند کار کند.
 8. همراه با مصرف زولپیدم، نوشیدن الکل ممنوع است.
 9. دارو باید در جای خشک و خنک و دور از حرارت و نور مستقیم ذخیره شود.
منبع: ستاره

به "قرص زولپیدم و درمان بی خوابی (عوارض قرص زولپیدم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص زولپیدم و درمان بی خوابی (عوارض قرص زولپیدم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید