مقصر عدم تأمین اینترنت رایگان آموزشی چه کسی است؟، وزارت ارتباطات مصوبه ستاد مقابله با کرونا را اجرا نمی کند

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، درحالی که وزارت آموزش وپرورش به دنبال اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از طرف وزارت ارتباطات است اما این وزارتخانه چنین مصوبه ای را اجرا نکرده و هنوز خبری از رایگان شدن اینترنت آموزشی نیست.

مقصر عدم تأمین اینترنت رایگان آموزشی چه کسی است؟، وزارت ارتباطات مصوبه ستاد مقابله با کرونا را اجرا نمی کند

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش وپرورش گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ هتل های باراتوس، پس از شیوع کرونا و جاری شدن بخش اعظمی از آموزش بر بستر فضای مجازی، به دلیل هزینه بر بودن اتصال به شبکه اینترنت و استفاده از نرم افزارهای مختلف برای دانش آموزان و دانشجویان اعتراضات بسیاری به عدم رایگان سازی اینترنت برای آموزش صورت گرفته است.

اینترنت آموزش با مصوبه ستاد مقابله با کرونا باید رایگان گردد

باگذشت بیش از یک ماه و نیم از صدور مصوبه ای از طرف ستاد مقابله با بیماری کرونا هنوز خبری از اقدام وزارت ارتباطات برای رایگان کردن اینترنت دانش آموزی نشده و وزارت آموزش وپرورش برای پیگیری این موضوع ناچار به مکاتبه شده است.

مهدی شرفی، سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش وپرورش در گفت وگو با خبرنگار حوزه آموزش وپرورش گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ هتل های باراتوس، در رابطه با لزوم تأمین اینترنت رایگان از طرف وزارت ارتباطات برای آموزش مجازی دانش آموزان و معلمین گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا اینترنت برای آموزش رایگان است و پیرو مکاتبات صورت گرفته، وزارت ارتباطات و مجموعه هایی که مرتبط این موضوع هستند باید پیگیر شده و سریع تر اقدامات لازم را انجام دهند.

وی اضافه نمود: مصوبه موضوع اختصاص اینترنت رایگان برای اوایل دوره شیوع بیماری بوده است گفت: وقتی مصوبه ای ابلاغ می گردد دیگر احتیاج به هیچ پیگیری مجدد نیست و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا طبق قانون هم رده مصوبات شورای عالی امنیت ملی است.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش وپرورش توضیح داد: باوجوداینکه مصوبه ها احتیاج به ابلاغ مجدد ندارد اما بااین حال وزیر آموزش وپرورش با وزارت ارتباطات و رئیس جمهور محترم مکاتبه نموده اند تا این مصوبه اجرا گردد.

بیشتر بخوانید؛

وبلاگ هتل های باراتوس آنالیز می نماید؛ نگاهی به مصائب شاد از دیدگاه معلم و دانش آموز

سرپرست فناوری اطلاعات آموزش وپرورش: اینترنت آموزش با مصوبه ستاد مقابله با کرونا باید رایگان گردد

وعده وزیر ارتباطات عملی نمی گردد؟

بنا به وعده مهدی آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، می بایست اینترنت رایگان برای کلاس های آموزشی وزارت علوم و وزارت آموزش وپرورش تأمین می شد.

وزیر ارتباطات در توئیتی که در تاریخ 10 اسفند 98 منتشر کرد نوشته بود: ترافیک کلیه کلاس های آموزشی مجازی مورد تائید وزارت آموزش وپرورش و وزارت علوم برای رایگان خواهد بود اما آنالیز های میدانی صحت این ادعا و عمل به این وعده را زیر سؤال می برد و دانشجویان هم به این موضوع شدیدا معترض اند.

موضوع اینترنت رایگان آموزشی در بین دانشگاهیان هم مسئله ایجاد نموده است

موضوع اینترنت رایگان آموزش برای دانشجویان البته پیچیدگی بیشتری پیدانموده و در کش وقوس خبرها شاهد این بودیم که شورای صنفی دانشجویان شرق کشور وزارت ارتباطات را به دروغ گویی و عوام فریبی متهم نموده است؛ اما چه چیزی دانشجویان را این طور دلخور نموده است؟

ماجرا ازآنجا آغاز شد که در پی درخواست دانشجویان برای رایگان شدن اینترنت مصرفی کلاس های مجازی، وزیر ارتباطات وعده داد اینترنت آموزش مجازی برای آموزش مجازی رایگان گردد. این وعده در زمان اعلام شده محقق نشد تا در اواسط فروردین ماه سال جاری وزیر علوم خطاب به وزیر ارتباطات نامه ای نوشت که در آن آمده بود: آنالیز های میدانی از دانشگاه ها نشان می دهد ابلاغیه کاهش تعرفه اینترنت به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات پهنای باند، هنوز جنبه عملیاتی نیافته است.

در واکنش به این نامه و یک روز پس ازآن معاون وزیر ارتباطات از رایگان شدن اینترنت آموزش مجازی و ابلاغ آن به همه اپراتورها اطلاع داد؛ اما بااین حال همچنان بعضی دانشگاه ها و دانشجویان اذعان دارند که این اقدام به طور کامل تحقق نیافته و باگذشت بیش از یک هفته از اعلام وزارت ارتباطات، هزینه اینترنت سامانه های مجازی برای همه رایگان نشده و صرفاً بعضی اپراتورها اقدام به عملیاتی کردن این موضوع نموده اند .

حالا دیگر ضروری است شخص رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا باید برای اجرای مصوبه ستاد متبوع خود اقدام نماید و به سرعت و قبل از خاتمه یافتن زمان سال تحصیلی یا این مصوبه رایگان شدن اینترنت از طرف وزارت ارتباطات اجرا گردد و یا دلایل عدم اجرای به اطلاع عموم مردم برسد.

اعتراض دانشجویان: وزارت ارتباطات دست از عوام فریبی بردارد

صحت خبر رایگان شدن اینترنت آموزشی به شدت از طرف فعالان جریان های دانشجویی رد شد و دبیر شورای صنفی دانشجویان کلان مناطق 8 و 9 کشور در بیانیه ای نسبت به اظهارات معاون وزارت ارتباطات در خصوص رایگان بودن اینترنت دانشجویان واکنش نشان داد .

در این بیانیه که در رسانه های خبری هم منتشر شده آمده است: علاوه بر دروغ عظیم رایگان شدن اینترنت برای بیشتر دانشجویان که توسط دانشگاه ها و وزارت ارتباطات اعلام شده است؛ معلوم شد که بیشتر فعالیت اساتید در دانشگاه ها در پیغام رسان های تلگرام، واتساپ، اسکایپ و پیغام رسان های داخلی برگزارشده و دسترسی به مطالب و کلیپ های آن ها بدون هزینه برای دانشجو مقدور نیست و رایگان شدن آموزش شعاری تبلیغاتی بیش نیست . این حجم از اخبار کذب در رسانه های کشوری در خصوص بیانات ستار هاشمی، معاون وزارت ارتباطات مبنی بر دریافت اینترنت رایگان 90 درصدی برای آموزش های مجازی؛ باید برای دانشجویان و خانواده های آن ها شفاف گردد تا این عوام فریبی خاتمه یابد .

بی محلی به احتیاج دانش آموزان به اینترنت رایگان آموزشی

درمجموع به نظر می رسد شوراهای صنفی دانشجویی و دانشگاهی در کشور بیش تر از وزارت آموزش پیگیر موضوع رایگان شدن اینترنت بوده اند و معلمین و اولیای دانش آموزان هرچند به میزان برابر و حتی بیشتر از دانشجویان و اساتید احتیاج به اینترنت رایگان را برای استفاده از شبکه شاد دارند، اما جایی برای مطالبه به حق خود و درخواست اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا نیافته اند و نه تنها هنوز اقدامی از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شاهد نبوده ایم بلکه این وزارتخانه نسبت به نقدها رسانه ای در خصوص دلایل عدم اجرای مصوبه مذکورکمترین واکنشی نشان نداده است.

حالا دیگر ضروری است شخص رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا باید برای اجرای مصوبه ستاد متبوع خود اقدام نماید و به سرعت و قبل از خاتمه یافتن زمان سال تحصیلی یا این مصوبه رایگان شدن اینترنت از طرف وزارت ارتباطات اجرا گردد و یا دلایل عدم اجرای به اطلاع عموم مردم برسد.

4145

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "مقصر عدم تأمین اینترنت رایگان آموزشی چه کسی است؟، وزارت ارتباطات مصوبه ستاد مقابله با کرونا را اجرا نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقصر عدم تأمین اینترنت رایگان آموزشی چه کسی است؟، وزارت ارتباطات مصوبه ستاد مقابله با کرونا را اجرا نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید