موشک استارشیپ SN9 در سال 2020 پرتاب می گردد؟

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، پایگاه بوکا چیکا در تگزاس در حال آماده شدن برای پرتاب بعدی شرکت اسپیس ایکس است و طبق گزارش ناسا، موشک استارشیپ SN9 دیروز حرکت خود به سمت محل پرتاب را شروع نموده است.

موشک استارشیپ SN9 در سال 2020 پرتاب می گردد؟

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس و به نقل از ایسنا، این احتمال وجود دارد که SN9 قبل از سال 2021 میلادی، در یک پرواز تکراری مشابه با SN8 که تقریباً کاملاً فرود آمد و در اثر برخورد با زمین منفجر شد، آزمایش گردد.

کمپین پرتاب این موشک یک برنامه پرتاب شلوغ را در سال 2021 پیش بینی می نماید، چرا که در حال حاضر 9 نمونه دیگر از موشک استارشیپ در مراحل مختلف فراوری قرار دارند و تازه یک نمونه اولیه فوق سنگین نیز در راه خواهد بود.

به رغم انفجار SN8، این موشک فراتر از انتظارات عمل کرد و چندین مانع را پشت سر گذاشت و اطلاعات مهم پروازی را قبل از اینکه در ثانیه های خاتمهی منفجر گردد، فراهم آورد.

موشک SN8 در حالی که اندکی با فرود کامل و موفقیت آمیز بر روی زمین فاصله داشت، به دلیل سرعت بیش از حد هنگام فرود، با سطح زمین برخورد کرد و منفجر شد. مسئولان هنوز در حال تمیز کردن محل فرود و انفجار SN8 هستند، جایی که دماغه آن تقریباً دست نخورده در همانجا باقی مانده است.

ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس پیشنهاد نموده است که دماغه این موشک به افتخار دستاوردهای این نسخه از استارشیپ حفظ و نگهداری گردد.

صرف نظر از اینکه پرواز SN8 چگونه به خاتمه رسید، اسپیس ایکس برنامه ریزی نموده بود که فورا به سراغ پرتاب SN9 ادامه برود، اما در حالی که SN9 منتظر آزمایش اولیه خود بود، یکی از پایه های نگه دارنده خراب شد و نزدیک بود این موشک در سکوی پرتاب واژگون گردد، اما به لطف دیواره های کناری سکوی پرتاب این اتفاق رخ نداد و SN9 به دیواره کناری خود برخورد کرد که البته باعث آسیب به سطح دماغه این موشک شد.

این حادثه اسپیس ایکس را مجبور به صرف چندین روز برای تعمیر SN9 از جمله استفاده از یک سطح که در ابتدا برای دماغه SN10 طراحی شده بود، کرد.

موشک SN9 قرار است در پرواز آزمایشی آینده خود تا ارتفاع 12.5 کیلومتر پرواز کند. بسته به نحوه عملکرد SN9، موشک SN10 برای پرواز در ارتفاع 15 کیلومتر و 20 کیلومتر برنامه ریزی شده است.

پس از رسیدن SN9 به محل پرتاب، برنامه های قبل از پرتاب شروع خواهد شد. برنامه پرتاب احتمالاً تنها به یک آزمایش با نیتروژن مایع و سپس یک آزمایش آتش ثابت هر سه موتور رپتور احتیاج دارد.

با فرض اینکه این آزمایشات به خوبی انجام گردد و اسپیس ایکس اطمینان لازم را برای پرتاب SN9 کسب کند، این موشک شاید بتواند قبل از سال جدید میلادی به پرواز درآید که بدان معنا خواهد بود که ما ممکن است برخلاف پرتاب قبلی یک ماهواره با موشک فالکون 9 که اعلام شده بود آخرین پرتاب اسپیس ایکس در سال 2020 بوده است، شاهد یک پرتاب دیگر قبل از خاتمه سال 2020 باشیم.

اگرچه دستاوردهای استارشیپ در سال 2020 بسیار قابل توجه بوده است، اما بدون شک سال 2021 برای این موشک یک سال مهم و حیاتی خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین

به "موشک استارشیپ SN9 در سال 2020 پرتاب می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشک استارشیپ SN9 در سال 2020 پرتاب می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید