نانوذراتی جدید برای یاری به درمان آلزایمر و پارکینسون ساخته شد

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، پژوهشگران نانوذراتی حاوی پوشش پلی اتیلن گلیکول ساختند که می تواند از سد خونی مغز عبور نموده و دارو های مربوط به بیماری هایی نظیر پارکینسون و آلزایمر را در مغز رهاسازی کند.

نانوذراتی جدید برای یاری به درمان آلزایمر و پارکینسون ساخته شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ هتل های باراتوس، یافته های اخیر محققان نشان می دهد که نانوذرات می توانند بیماری های تخریب عصبی را درمان نمایند. محققان موسسه ملی دی لا ریسرچ ساینتیفیگو (INRS) نشان دادند که استفاده از نانوذرات می تواند برای رساندن دارو ها به مغز به منظور درمان بیماری های تخریب عصبی به کار گرفته گردد.

سد خونی مغزی مانع اصلی در درمان بیماری های مرتبط با تخریب سلول های عصبی نظیر آلزایمر و پارکینسون است. به اعتقاد چارلز رامسامی از محققان این پروژه، سد خونی مغزی مواد مضر را فیلتر می نماید تا از رسیدن آزادانه آن ها به مغز جلوگیری کند. اما همین مانع موجب جلوگیری از رسیدن دارو ها به مغز نیز می گردد.

میشل رابانل، محقق پسادکتری، تحت نظارت پروفسور چارلز راماسامی، از نانوذرات برای عبور از سد خونی مغز استفاده کردند.

محققان اطمینان دارند که این نتایج، چشم انداز های مهمی در بخش رهایش مستقیم دارو ها به مغز باز می نماید. این دستاورد امکان بهبود و درمان بیماری های تخریب عصبی را فراهم می نماید که بیش از 565،000 کانادایی را تحت تأثیر قرار می دهد. به طور معمول، برای این که مقدار مناسبی دارو به مغز برسد باید دوز های بالای دارو توسط بیمار استفاده گردد. آنچه در جریان خون باقی می ماند، عوارض جانبی قابل توجهی برای بیمار در پی دارد. این عوارض، بیمار را به سمت قطع درمان سوق می دهد.

برای اثبات اثربخشی این روش، محققان ابتدا آن را روی سلول های کشت شده و سپس بر گورخر ماهی آزمایش کردند. پروفسور رامسامی، در این باره می گوید: گورخر ماهی مزایای متعددی دارد. سد خونی-مغزی این ماهی مانند انسان است و پوست شفاف آن امکان مشاهده توزیع نانوذرات را در زمان واقعی فراهم می نماید.

با استفاده از آزمایش های درون تنی، محققان توانستند عبور از سد خونی مغزی را مشاهده نمایند. آن ها همچنین عدم وجود سمیت نانوذرات انتخاب شده را تأیید کردند.

رامسامی در اینم باره گفت: ما ذرات را با اسید پلی لاکتیک (PLA)، یک ماده زیست سازگار که توسط بدن به راحتی از بین می رود، ساختیم. یک لایه از پلی اتیلن گلیکول (PEG) این نانوذرات را می پوشاند و آن ها را برای سیستم ایمنی بدن غیرقابل مشاهده می نماید؛ بنابراین، این نانوذرات می توانند مدت بیشتری در بدن گردش نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نانوذراتی جدید برای یاری به درمان آلزایمر و پارکینسون ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوذراتی جدید برای یاری به درمان آلزایمر و پارکینسون ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید