همکاری علیرضا قربانی و همایون شجریان

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان بعد از گذشت پنج سال از انتشار اولین خبرها پیرامون این پروژه خاتمه با نام افسانه چشم هایت 19 آبان ماه منتشر می گردد.

همکاری علیرضا قربانی و همایون شجریان

مهر: آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان به آهنگسازی مهیار علیزاده بعد از گذشت پنج سال از انتشار اولین خبرها پیرامون این پروژه انتها با نام افسانه چشم هایت 19 آبان ماه منتشر می گردد.

انتشار این اثر مشترک موسیقایی که به نوعی یکی از متفاوت ترین پروژه های همایون شجریان و علیرضا قربانی محسوب می گردد در حالی است که مرداد ماه سال 1393 اولین خبرها از فراوری یک آلبوم مشترک توسط این 2 هنرمند پرطرفدار منتشر و از آن تاریخ تاکنون نیز اظهارات ضد و نقیض فراوان و دلایل متعددی هم برای تاخیر در انتشار آن اعلام شد.

مهیار علیزاده آهنگساز شناخته شده موسیقی کشورمان که طی سال های اخیر فعالیت های متفاوتی را در عرصه موسیقی انجام داده پیش از این درباره پروژه مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان که به تازگی عنوان افسانه چشم هایت برای آن انتخاب شده، گفته بود: دغدغه استفاده از چند صدا با نقش های مختلف از سال ها پیش و در زمان تحصیل در ارمنستان و تحت تاثیر کنسرت های موسیقی کلاسیک شکل گرفت؛ ولی در آن موقع تجربه کافی برای چنین پروژه بزرگی را نداشتم. علاوه بر آن کار می بایست روی اشعار فارسی ساخته می شد و این مشکل ترین بخش پروژه بود. انتخاب اشعاری که مرا تحت تاثیر قرار دهد و همزمان برای ساخت اثر با 2 خواننده متفاوت توجیه پذیر باشد. این ایده را با همایون شجریان و علیرضا قربانی مطرح کردم و آنها پذیرفتند که روی این پروژه کار کنیم. پروسه انتخاب اشعار و ساخت موسیقی و ضبط چیزی حدود یک سال به طول انجامید که بسیار پر زحمت ولی در عین حال شیرین بود. البته یک بخش از این اثر بر روی ابیاتی از نیمای بزرگ تالیف شده است و بخش دیگر، قطعاتی را با اشعار احمد شاملو، دکتر شفیعی کدکنی، محمدعلی بهمنی، سیمین بهبهانی و علیرضا کلیایی شامل می گردد.

این آهنگساز که پیش از این آهنگسازی آلبوم حریق خزان با خوانندگی علیرضا قربانی را در بازار موسیقی منتشر نموده است، در خصوص وضعیت ضبط این اثر گفته بود: ضبط ارکستر کاملاً به صورت آنسامبل اجرا شده و قسمت اعظم موسیقی در استودیوی تلویزیون کشور چک و همراه با ارکستر فیلارمونیک متروپولیتن پراگ صورت گرفته است. قسمتی از آن نیز در ایران توسط آنسامبل موسیقی معاصر ایرانی به سرپرستی خودم و به صورت مشترک در استودیوی ترانه و استودیوی کنگان(کرگدن) ضبط شده اند. همچنین گروه آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمرانلو عهده دار بخش های کُر مجموعه بوده اند. ضمن اینکه برای اولین بار است که بعد از انقلاب 2 خواننده سرشناس موسیقی ایرانی در کنار هم قرار می گیرند و اثری مشترک را فراوری می نمایند. حتما حساسیت ها در این باره زیاد است و ما تمام کوشش مان را نموده ایم تا بهترین اثر را فراوری کنیم. این اثر برای هر 2 خواننده اهمیت ویژه ای دارد تا جایی که در تمام مراحل ضبط در کنار همدیگر حضور داشتند و کوشش زیادی برای بی عیب بودن آن صورت گرفته است.

منبع: توریسم آنلاین

به "همکاری علیرضا قربانی و همایون شجریان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری علیرضا قربانی و همایون شجریان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید