یائسگی یامنوپوز

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، منوپوز یا یائسگی یک تغییر فیزیولوژیک است که درزمانی خاص در بدن هر زنی اتفاق می افتد. این تغییر می تواند از یک روال زمانی معین تبعیت کند یا امکان دارد طبق یک روال پیش نرفته، زودتر یا دیرتر اتفاق بیفتد.

یائسگی یامنوپوز

یائسگی یامنوپوز

منوپوز یا یائسگی یک تغییر فیزیولوژیک است که درزمانی خاص در بدن هر زنی اتفاق می افتد. این تغییر می تواند از یک روال زمانی تعیین تبعیت کند یا امکان دارد طبق یک روال پیش نرفته، زودتر یا دیرتر اتفاق بیفتد.

بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از آغاز دوران بلوغ که فعالیت های تخمدان ها منظم می گردد. تخمدان ها آغاز به ترشح هورمون هایی می نمایند که هر یک از آنها دارای اثرات متفاوتی بر روی بدن هستند.

اولین اثر تعیین و واضح هورمون های مترشحه از تخمدان ها بر روی بافت رحمی است که به تدریج در طول دو هفته ی اول سیکل باعث رشد آن می شوند و از هفته ی سوم به بعد کم کم رشد بافت تحت تاثیر این هورمون ها متوقف و در نهایت با ریزش بافت، عادت ماهیانه آغاز می گردد. معمولاً از سنین بالای سی سالگی مخصوصاً حدود 35 سالگی این فرایند تا حدودی دچار تغییر شده و سیکل زمانی آن نامنظم می گردد. که این امر برای خیلی از زنان ممکن است نگران نماینده باشد. اما تخمدان ها هم مانند تمام قسمت های بدن با گذشت زمان دچار کهولت می شوند و ممکن است با افزایش سن دچار تنبلی شوند و تغییرات هورمونی را در بدن ایجاد نمایند.

علایم تغییرات هورمونی

آغاز تغییرات هورمونی ممکن است به صورت لکه بینی هایی قبل از عادت ماهیانه یا با دردهای سینه همراه باشد و این فرایند ادامه دارد تا زمانی که به طور کلی فعالیت های تخمدان ها متوقف شده و یائسگی ایجاد گردد. از کارافتادگی تخمدان ها ممکن است به طرق مختلفی اتفاق بیفتد. به این ترتیب که فرد دارای یک عادت ماهانه ی منظم باشد، ولی در یک زمان بطور ناگهانی دوره ی او قطع گردد. یا این احتمال وجود دارد که دچار بی نظمی هایی در دوره ی ماهیانه شده و بطور موقت سیکل ماهیانه ی وی مختل گردد و بعد دوباره به حالت قبل برگردد و بعد از گذشت مدت زمانی بطور کامل عادت ماهانه ی او قطع گردد. البته باید توجه داشت که عواملی مانند استرس های شدید قبل از دوران یائسگی باعث متوقف شدن دوره ی ماهیانه می گردد. ولی این احتمال وجود دارد که اگر فرد در سنین یائسگی نباشد، بعد از گذراندن مرحله ی استرس زا این مشکل حل گردد و فرد به حالت طبیعی خود بازگردد.

مصرف سویا و لبنیات

داروهای ضدافسردگی و مصرف سویا به علت وجود استروژن گیاهی در کاهش گرگرفتگی بسیار مؤثر است. مصرف سویا هیچ محدودیتی برای زنان ندارد و حتی می توانند آن را به صورت قرص مصرف نمایند. به علت آنکه پوکی استخوان در زنان هیچ علامتی ندارد، مثل یک بیماری خاموش عمل می نماید و فقط با یک زمین خوردن بسیار عادی فرد دچار شکستگی می گردد و به بیماری خود پی می برد. تأمین مصرف کلسیم روزانه چه به وسیله طبیعی و چه به وسیله مصرف روزانه ی قرص توصیه می گردد.

دو تا سه لیوان شیر و دو ظرف ماست در روز احتیاج بدن را تامین می نماید. ولی کسانی که توانایی مصرف مواد لبنی را به این مقدار ندارند، باید این ماده را همراه با ویتامین D به صورت قرص مصرف نمایند و فعالیت مناسب ورزشی داشته باشند تا از بروز پوکی استخوان در این سنین جلوگیری گردد. برای درمان مسائل ادراری استفاده از ژل های لوپریکانت یا ژل های حاوی استروژن می تواند مفید واقع گردد. ولی حتماً مصرف این ژل ها باید تحت نظر متخصص انجام گیرد و از مصرف خودسرانه ی آن اجتناب کرد.

یائسگی زودرس

دراغلب موارد، یائسگی بین سنین چهل تا پنجاه سالگی اتفاق می افتد، ولی عوامل مختلفی از جمله ارث در تغییر این سن دخالت دارند. به ندرت برخی از افراد در سنین سی، چهل سالگی و حتی زودتر ممکن است دچار یائسگی شوند که از آن تحت اسم یائسگی زودرس یا POF یاد می گردد که در این حالت ممکن است تخمدان ها کاملاً از کار بیفتند.

عوارض یائسگی

استروژن و پروژسترون هورمون های بسیار مهمی هستند که از تخمدان ها ترشح می شوند. از بین این دو، هورمون های استروژن در بافت ها و ارگان های مختلفی از بدن تاثیرگذاراست. استروژن به علت نقش محافظتی در مقابل بیماری های قلبی و عروقی و گرفتگی عروق قلبی (آترواسکلروز) یا شیوع سکته های قلبی در بدن از اهمیت زیادی برخوردار است. به علت ترشح هورمون استروژن در بدن زنان قبل از آغاز یائسگی، شیوع بیماری های قلبی و سکته های قلبی در زنان بسیار کمتر از مردان دیده می گردد.

استخوان ها از دیگرارگان های متاثر از ترشح استروژن دربدن هستند که ساخت و ساز آن بسیار تحت تاثیر این هورمون است و زنانی که دچار یائسگی می شوند ساخت و ساز استخوان های شان کاهش یافته و احتمال خطر بروز پوکی استخوان در این افراد بسیار بالا می رود.

گرگرفتگی از دیگر عوارض مشکل ساز برای زنان است که آنها را به تعریق بیش از حد در طی روز مواجهه با چندین نوبت حملات گرگرفتگی مبتلا می نماید، به این ترتیب که فرد اول احساس گرمای زیاد می نماید و با افزایش تعریق خصوصاً در ناحیه ی سر و گردن و در پی آن از دست دادن گرما، لرز هم ایجاد می گردد. استروژن باعث ترشح مخاطی در مجاری ادراری زنان است و هنگامی که سطح این هورمون در بدن کاهش یابد، به علت خشکی در مجاری ادرار و سوزش و تکرار ادرار ایجاد خواهد شد.

درمان عوارض یائسگی

چون یائسگی و عوارض آن به علت کاهش سطح استروژن در بدن رخ می دهد، یکی از راه های درمانی، مصرف یک هورمون به صورت مصنوعی است که HRT نام دارد. این روش به علت آنکه در درمان گرگرفتگی و پوکی استخوان نقش بسزایی داشت، سال ها مورد استفاده قرار می گرفت، ولی تقریباً در پی نتیجه ی گزارشی که WHO سازمان جهانی بهداشت، پیرامون درمان بیش از پنج سال زنان با HRT و افزایش ریسک ابتلا به سرطان پستان منتشر کرد، از آن موقع به بعد درمان هورمونی استروژن بسیار محدودتر شد و امروزه کاربردهای کمی دارد.

ده تا بیست سال بعد از گذشت دوران یائسگی، فرد ممکن است دچار گرفتگی عروق و تصلب شرایین گردد. اگر فرد در این دوران از نظر سطح قند و چربی خون تحت نظر باشد، رژیم غذایی مناسبی که در آن مصرف چربی و کربوهیدرات پایین باشد و .. را رعایت کند، سطح کلسترول و تری گلیسیرید خود را هر سال یک بار مورد آنالیز قرار دهد و وزن متعادلی داشته باشد. حداقل پنج روز در هفته در حدود 45 تا شصت دقیقه پیاده روی داشته باشد و تحت نظر یک متخصص قلب قرار بگیرد، تا حدود زیادی می تواند بدون مصرف هورمون استروژن در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی پیش برود.

منبع:نشریه 7 روز زندگی، شماره 97.

منبع: راسخون

به "یائسگی یامنوپوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یائسگی یامنوپوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید