تشدید تب کریمه کنگو در فصل گرما

به گزارش وبلاگ هتل های باراتوس، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یزد از تشدید تب کریمه کنگو در فصل گرما در استان اطلاع داد.

تشدید تب کریمه کنگو در فصل گرما

به گزارش خبرنگار از ، هادی زارع زردینی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یزد گفت: با گرمای شدید هوا و افزایش فعالیت کنه های ناقل بیماری تب کریمه کنگو، رعایت مسائل بهداشتی و سمپاشی اماکن دامی از سوی دامداران دارای اهمیت زیادی است.

او کنترل و پیشگیری از بیماری های انگل های خارجی دام ها را مهم دانست و اعلام نمود: کنه ها در هوای گرم تابستان بیشترین فعالیت را دارند و در تمام مراحل زیستی از خون و مایعات بین بافتی تغذیه و حیوانات مبتلا را کم اشتها، ضعیف، لاغر و دچار کم خونی کرده و نهایتأ فراوری شیر، گوشت و پشم در آن ها کاهش می یابد.

زارع زردینی توضیح داد: تب کریمه کنگو بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که به وسیله دام آلوده به انسان منتقل می گردد؛ این بیماری در مرحله اول در دام قابل شناسایی نیست و مهمترین راه اطمینان از سلامت گوشت مصرفی، خرید از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی که محصول مورد عرضه آن ها دارای مهر و برچسب دامپزشکی است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یزد گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به وسیله خونابه گوشت و بعلاوه به وسیله کنه که از بدن دام آلوده جدا می گردد و انسان را مورد گزش قرار می دهد؛ به انسان منتقل می گردد و حتی خطر انتقال از انسان مبتلا به شخص دیگر، به وسیله ترشحات بدن وجود دارد؛ این بیماری با علائمی همانند تب و لرز، درد های عضلانی در کمر و پا، خونریزی های زیر جلدی و داخلی خود را نشان دهد.

معاون سلامت دامپزشکی استان یزد بر وجوب استفاده از ابزار مناسب در حین انجام کار های مرتبط با دام از جمله استفاده از لباس کار، عینک، دستکش، چکمه و خرید گوشت از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی که دارای مهر و برچسب دامپزشکی باشد تأکید کرد و آن را در کنار نگهداری دام در شرایط مناسب بهداشتی و سمپاشی اماکن دامی از مهمترین راه کار های مقابله با این بیماری خطرناک دانست.

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تشدید تب کریمه کنگو در فصل گرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید تب کریمه کنگو در فصل گرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید